Dne 20. 5. 2022 se naše třída 9. ročníku, v pro nás až moc brzkých ranních hodinách, snažila vyjet na školní výlet do vzdáleného českého města – Prahy.
Po tři hodinové cesty vlakem, které se zhostil každý jinak, někteří ji prospali, projedli nebo jen poslouchali písničky, bavili se s ostatními, jsme konečně dojeli na místo. Celí šťastní, že už nesedíme ve vlaku. No jo, to jsme ještě nevěděli, že nám počasí nastraží pořádný pařák a do nohou si našlapeme 12 kilometrů.
Naše první zastávky? Václavské náměstí, Národní muzeum, Národní divadlo a přechod, na kterém velmi, milý“ pán zajel skoro půlku třídy se slovy, že tam nemáme co dělat a máme jít do určitých končin světa.
Dále naše výprava vedla na nedaleký Petřín. Nebudu Vám lhát, trošku jsme cestou umírali. Sice ano, kopce máme na Halenkovicích také a jsme na ně zvyklí, ale Petřín s pražícím sluncem do zad se opravdu nedal zvládnout jen tak. Na kopci se všichni rozeběhli, kam jim bylo libo – na rozhlednu, do zrcadlového bludiště, pro pití, jídlo nebo jen do chladného stínu.
Hradčany – zavítali jsme k Pražskému hradu i k chrámu sv. Víta. Bohužel nás zklamal náš pan prezident, který nám nemával oknem. Ale museli jsme dál. Následovala Loreta, Malá Strana, přiznám Vám, naše výklady o různých místech zahnal hlad a my už jsme nemysleli na nic jiného, než, že bez jídla už neujdeme ani pár metrů.
Poté následoval Karlův most, po kterém jsme se už všichni chtěli projít, abychom mohli na konci nakrmit všechny holuby Prahy našimi rohlíky ze svačinek a obědů. Cesta na Staroměstské náměstí byla opravdu zábavná, protože naši kluci se rozhodli, že se v nich zjeví trochu, vesničanství“ a kvůli velkému teplu šli nahoře bez trička. Myslím, že jsme na obyvatele Prahy udělali velký dojem.
Ve 4 hodiny odpoledne jsme už nedočkavě přešlapovali u orloje a čekali, až ten slavný akt Pražského orloje započne. Bylo to tady. Stáli jsme mezi všemi turisty a dívali se na staroměstské postavičky, které se každou chvíli zjevovaly. Bylo to za námi, celá túra byla za námi a nás čekala jen poslední odpočinková zastávka – Palladium.
V Paladdiu jsme měli volnou zábavu, každý šel, kam se mu zlíbilo. Měli jsme jen čas, kdy se máme dostat na určité místo kvůli odjezdu.
Odjezd – nejvíce stresující činnost z celého výletu. Hlídat si, jestli máme všechny kamarády a všechny svoje věci. Najít nástupiště, vlak, vagon a sedadla. Další tří hodinová cesta zpět. Většina z nás to zalomila, spánek jsme všichni potřebovali, i když jsme měli poněkud ztížené podmínky.
A tak skončila naše cesta. Nikoho jsme neztratili a do deníčku si můžeme zapsat další místo, které jsme navštívili.
J.Berzedyová

Výlet žáků 9.ročníku do Prahy
Náš školní výlet do Prahy začal 20. května v 5:20 před vlakovým nádražím v Otrokovicích. Doprovázela nás paní třídní učitelka Ambrožová a paní asistentka Stuchlíková. Cesta vlakem rychle ubíhala.
Hned po příjezdu jsme se pěšky vydali na nejznámější místa v Praze. K nejstarším a nejkrásnějším náměstím historické Prahy patří Staroměstské náměstí s barokními budovami, kostelem sv. Mikuláše, palácem Kinských a radnicí s orlojem. Staroměstský orloj tvoří středověké astronomické hodiny umístěné na jižní straně věže Staroměstské radnice. Orloj ukazuje plochu některých nebeských těles a znamení na obloze. Nad ciferníkem se nachází dvě okna, ve kterých se pohybují apoštolové. Orloj patří mezi významné turistické objekty v Praze, je to nejstarší fungující orloj na světe.
Navštívili jsme také Karlův most se sochami svatých. Most stojí přes řeku Vltavu a spojuje Staré Město a Malou Stranu. Zdobí ho třicet převážně barokních soch a sousoší.
Nádherný výhled na město se nám naskytl z Petřínské rozhledny postavené roku 1891 jako kopie pařížské Eiffelovy věže.
Mezi místa významných společenských událostí patří Václavské náměstí na Novém Městě se sochou svatého Václava. Sídlí zde kina, divadla, hotely, restaurace a obchody.
Také Národní divadlo vybudované ze sbírek lidu náleží k historickým památkám. Na jeho výzdobě se podíleli významní čeští umělci – Mikoláš Aleš, František Ženíšek, Josef Václav Myslbek a další.
Nezapomněli jsme ani na Malou Stranu – nejstarší část Prahy, městskou čtvrť Hradčany s Pražským hradem, sídlem prezidenta. Na Hradčanech stojí kaple Pražská Loreta – kopie svaté chýše a Lorety v Itálii.
Při našem poznávání hlavního města Prahy nám svítilo sluníčko a bylo hodně teplo. Rozchod většina z nás využila k odpočinku, občerstvení a nákupu v nákupním centru – Palladiu.
Unaveni, ale plní dojmů a zážitků jsme nasedli do vlaků a náš poslední společný výlet se chýlil k úplnému konci…
Michaela Mikešová