V úterý 6. 12. absolvovali žáci 8. a 9. ročníku vzdělávací exkurzi do hlavního města Rakouska. Lektor a průvodce PhDr. Pavel Kočí nám předal hodně informací nejen o hlavním městě, ale i o dalších zajímavostech našeho jižního souseda. Počasí nám zpočátku dne moc nepřálo. Bylo chladno, větrno a dopoledne pršelo. Zamračenou oblohu v průběhu odpoledne však vystřídaly sluneční paprsky, a tak jsme si mohli naplno užívat bohatý program. S poutavým komentářem pana Kočího jsme si prohlédli tyto historické vídeňské památky: zámek Schönbrunn, Neptunova fontána, kolonáda Gloriette, památník Marie Terezie, Heldenplatz, Hofburg, Vindobona. Dóm sv. Štěpána, Volksgarten, památník Alžběty Bavorské, Parlament, Burgtheater, Neus Rathaus. Dozvěděli jsme se také mnoho zajímavých informací o Marii Terezii a také o Alžbětě Bavorské, přezdívané Sissi.
Každý návštěvník Vídně by prý měl navštívit cukrárnu DEMEL na ulici Kohlmarket nedaleko Hofburgu. Do této cukrárny občas chodila uspokojit své chuťové pohárky i sama císařovna Sissi. I proto je zmíněná cukrárna tak populární a každý chce svůj typický vídeňský zákusek sacher dort se šlehačkou ochutnat právě na tomto místě. Nám se to však nepodařilo, protože čekací dobu v dlouhé řadě „mlsounů“ jsme odhadovali tak na hodinu.
Během dne jsme mimo historických památek navštívili troje vánoční trhy, z nichž ty poslední blízko nové radnice patří mezi ty největší. Pozoruhodná byla pro nás i informace, že ve Vídni je organizováno celkem 36 vánočních trhů. Velká většina návštěvníků vídeňských trhů si odváží domů hrníčky v různých barvách s motivy historických památek hlavního města, a který zároveň posloužil k pití dětského či dospěláckého vánočního punče.
Mnozí osmáci a deváťáci včetně doprovodu pozorně pana průvodce poslouchali a snažili se zapamatovat si co nejvíce dějepisných i zeměpisných informací. Některé žáky více zajímaly vánoční trhy, jiní byli nadšení z autobusu, který nás vezl a patřil fotbalistům FC Slovácko.
Věřím, že se všem účastníkům výlet líbil a získané informace uplatní nejen při výuce, ale i v běžném životě.

PaedDr. Marie Kašíková
ředitelka ZŠ a MŠ Halenkovice