Žáci 8. a 9. třídy se ve dnech 11. 6. – 17. 6. 2022 zúčastnili výchovně-vzdělávacího pobytu v Anglii a program byl opravdu rozmanitý.

Vyjížděli jsme od školy ráno v sobotu 11. 6. 2022. Dlouhá cesta autobusem vedla přes Německo a Francii, následně Eurotunelem (podmořský tunel pod Lamanšským průlivem, vede mezi anglickým Folkestone a francouzským Coquelles u Calais; dlouhý je přes 50 km a oficiálně byl otevřen v květnu roku 1994) do Anglie.

V neděli v brzkých ranních hodinách si již někteří plnými doušky užívali mořských vln v Brightonu. Následovala procházka po přímořské promenádě a molu Brighton Pier, podívali jsme se na vysokou otáčivou rozhlednu British Airways i360 i do podmořského akvária Sea Life Centre. Odtud vedly naše kroky do královských zahrad, míjeli jsme exotický královský palác Royal Pavilion (sídlo krále Jiřího IV.) a podívali se i do historického centra „The Lanes“. Potom již následoval rozchod, odpočinek na pláži a ve večerních hodinách naše první ubytování v rodinách v okolí Chichesteru.

V pondělí 13. 6. byla dopoledne výuka v jazykové škole a odpoledne návštěva největšího britského monumentu, prehistorické památky Stonehenge.

4.den byl odpočinkový, protože jsme ho strávili celodenním výletem do Warner Bros Studia (Making of Harry Potter). Zde si milovníci série Harryho Pottera mohli užít atrakce ze světa natáčení, filmové kulisy, ukázky kostýmů, efekty z filmů. Někteří ochutnali i máslový ležák a neminuli také obchod se suvenýry. Při zpáteční cestě jsme se krátce zastavili také v královském městě Windsor a podívali se na windsorský hrad

5.den proběhla opět výuka žáků (rozdělených do tří skupin) v jazykové škole. Potom následovalo povinné testování některých žáků antigenními testy před odjezdem a peripetie s tím spojené ☹. Jediný ne moc příjemný zážitek z celého pobytu v Anglii. Naštěstí všechny výsledky testů byly negativní 😊. Odpoledne na nás již čekal přejezd do Portsmouth (v minulosti rušný námořní přístav), návštěva slavné lodě Victory admirála Nelsona (5 palub se 100 děly) a lodě Warrior, Royal Naval Musem a nákupy. Mohli jsme vidět také 170 m vysokou vyhlídkovou věž Spinnaker Tower (má tvar lodní plachty). Příjemně unavení jsme se vrátili zpět do anglických rodin.

6.den zájezdu patřil tradičně hlavnímu městu. Londýn je opravdu nádherný. Celodenní pobyt začal procházkou parkem Greenwich (nultý poledník, Royal Observatory). Potom následovala zastávka u čajového klipru Cutty Sark, plavba vyhlídkovou lodí po řece Temži kolem Tower of London, Tower Bridge a City of London k Westminsteru, jízda na obřím vyhlídkovém kole London Eye s překrásným výhledem do okolí. Počasí nám přálo, sluníčko neskutečně svítilo. Při pěší prohlídce Londýna s průvodkyní Míšou jsme měli možnost podívat se na významné budovy i místa v Londýně (např. Houses of Parliament, Big Ben, Westminster Abbey, Downing Street, Buckingham Palace, Soho, China Town, Trafalgar Square atd.). Navečer proběhl přesun lodí z centra zpět na parkoviště u O2 areny k autobusu a ve večerních hodinách odjezd zpět do České republiky.

Unaveni dlouhou cestou, plni dojmů a neskutečných zážitků z celého pobytu jsme se všichni v pořádku vrátili zpět domů. Rodiče si „své milované dětičky“ 😊 vyzvedli v pátek 17. 6. po 21. hodině u nové školy.

Po „covidovém období“ to byla jedna z větších akcí, kterou si děti mohly společně „užít“.  Prožít bezstarostné společné chvíle, na které budou (doufám) rády vzpomínat. Zejména žáci 9. třídy, kteří již naši školu v tomto školním roce opouští a brzy se vydají každý trochu jinam …. na svou novou etapu ve svém životě.

Z celého srdce jim přejeme, aby se jim dařilo a postupně se jim plnily jejich sny 😊.

A na závěr bych chtěla touto cestou vyjádřit velké poděkování:

• všem členům Zastupitelstva obce Halenkovice, kteří odsouhlasili finanční příspěvek pro naše žáky a umožňují jim tímto způsobem podívat se do zahraničí, vyzkoušet si výuku v jazykové škole v Anglii a nabýt zkušenosti s pobytem v anglických rodinách
  • paní ředitelce PaedDr. Marii Kašíkové za to, že nám umožnila zúčastnit se tohoto studijního vzdělávacího zájezdu
  • kolegyním Dagmar Dudíkové a Marcele Palúchové za pomoc a za příjemně strávený čas
  • žákům 8. a 9. třídy za to, že byli ukáznění; nebyly na ně stížnosti, ba naopak, ze strany hostitelských rodin, řidičů i průvodkyně jen samá chvála 😊
  • cestovní kanceláři „Školní zájezdy s.r.o.“ za organizaci a přípravu celého programu
  • naší milé průvodkyni Míše za její cenné rady i za její skvělé průvodcovské služby
  • řidičům společnosti Cross Europe s.r.o. za jejich profesionalitu a bezpečnou jízdu

DĚKUJEME 😊.
Marta Skýpalová

Na některé fotografie z akce se můžete podívat zde: