V pondělí 17.6. se žáci 8. a 9. ročníku sešli před školou téměř ve stejný čas jako do školy, jen tentokrát s kufry jako účastníci zájezdu.

Po dvou letech žáci naší školy opět vyrazili do Anglie ověřit léta nabývané znalosti angličtiny. Všichni napnutí a trošku s obavami, jaké bude ubytovaní v anglických rodinách, jestli se domluví, jak náročná bude výuka, jaká bude cesta.

Čekala nás dlouhá cesta autobusem napříč západní Evropu – 1700 km, pár zastávek na benzinkách a krátký, zato nepohodlný spánek. Brzy nad ránem přišlo konečně něco „exciting“ – cesta trajektem z francouzského Calais do anglického Doveru. Satisfakcí za únavu byl úchvatný východ slunce nad kanálem La Manche, krátce nato už jsme se přiblížili k bílým útesům Doveru.

Po dalších asi třech hodinách cesty jsme rozespalí konečně dorazili do Southamptonu – města uprostřed jižní Anglie, odkud vyplul Titanic. Už bez autobusu jsme se jako „footpassengers“ přeplavili menším trajektem na ostrov Wight – největší anglický ostrov u jižního pobřeží. Prohlédli jsme si letní sídlo královny Victorie Osbourne House a přilehlé zahrady a smočili nohy na pláži, kde se koupávala královna.

Navečer následoval krátký přejezd na ubytování do Chichesteru a přímořského města Bognor Regis. Napětí, kdo si koho vyzvedne a jaké to tam bude, brzy opadlo.

Další dny probíhala vždy dopoledne výuka a odpoledne výlety za poznáním. První den jsme obhlídli Stonhenge – nejslavnější megalitickou památku nejen v Británii, ale i na světě. Tyto kameny tam stojí už nějakých 5000 let a zůstaly stát i po nás. To, že zrovna byly lehce oranžové nebylo naší vinou, krátce před naší návštěvou došlo k posprejování kamenů ekologickými aktivisty kukuřičnou moukou.

Další den jsme se prošli v uličkách a po promenádě přímořského lázeňského města Brighton, kde je nejstarší akvárium z roku 1872, stylové zábavní molo Brighton Pier nebo bývalý královský palác v orientálním stylu Royal Pavilon.

Portsmouth jsme zašli do historického námořního muzea a pak už nás čekal poslední den a poslední výlet do Londýna. Za jeden den jsme viděli téměř vše, co by měl turista v Londýně vidět – nultý poledník v Greenwich, Tower a Tower Bridge, Big Ben, Houses of Parliament, Westminster Abbey, Downing Street, Buckingham Palace, Piccadilly Circus, Trafalgar Square. Projeli se na vyhlídkovém kole London Eye i lodí po Temži.  K ruchu velkoměsta na začátku letní turistické sezóny ještě přispěla naštěstí pokojná ekologická demonstrace s hojnou účastí.

Náročná procházka velkoměstem byla zakončená neméně náročnou cestou nejstarším metrem na světě. Přepravit skupinu téměř 50 lidí přeplněným metrem nebylo snadné, nicméně zvládli jsme to a večer v plném počtu nasedli do autobusu k cestě domů. Díky únavě a spánku cesta poměrně utekla a v neděli navečer jsme se už jako zkušení cestovatelé shledali se svými blízkými. Troufám si říct, že děti se vrátily sice unavené, ale spokojené a plné dojmů a zážitků a se skvělým pocitem, že to ve světě zvládly.

Dagmar Dudíková