Projekt „Kůň“ byl realizován s žáky 3. A třídy ve dnech 23. 9. – 27. 9. 2019.

To, že chov koní je romantika, určitě víme. Ale co všechno to obnáší?

Chov koní obnáší spoustu práce, ale také obrovskou trpělivost a především je důležitá láska ke koním. Bez ní by to nešlo. Děti měly možnost navštívit statek u Pavelků a „na vlastní kůži“ se o tom přesvědčit. Dobrovolníci si vyzkoušeli čištění koňských kopyt, hřebelcování koní, kydání a vývoz hnoje, čištění stájí s přípravou podestýlky a následně i krmení koní.  Za odměnu se ti, kteří měli zájem, mohli podívat, jak to vypadá z výšky z koňského hřbetu.

Ve škole v rámci hodin českého jazyka žáci pracovali ve skupinách a pomáhali si. Zaměřili se na slova, která se vztahují ke koním, psali podstatná a přídavná jména, také slovesa a vzpomínali, ve kterých pohádkách se s koňmi setkáváme. Vyhledávali zajímavé informace o koních v časopisech, v knihách i v encyklopediích. Povídali jsme si, co jsou dostihy, kde se konají, ale také o tom, že existuje spojení gymnastiky a tance na koních. Voltiž totiž můžeme považovat nejenom za soutěživý sport, ale také za jednu z krásných jezdeckých disciplín. V krátkém videu se o tom žáci mohli přesvědčit. Nechybělo zpívání písničky od Zdeňka Svěráka – Když se zamiluje kůň. V rámci hodin anglického jazyka nakreslili koně a popsali základní části jeho těla a v rámci matematiky tvořili slovní úlohy vztahující se k tomuto tématu. Pro radost si také vytvořili papírovou loutku koně.

Třeťáci také navštívili knihovnu na OÚ, kde pro ně připravila program Pavlína Bieberlová. Kdo to byli Hektor, Ardo, Železník i Šemík? Že nevíte? Třeťáci to již vědí. Zkuste se jich zeptat, třeba Vám něco o těchto slavných koních řeknou.

Chtěla bych moc poděkovat Alči i Lucii, které věnovaly svůj volný čas a na statku u Pavelků se dětem celé dopoledne věnovaly, ale také Pavči za ochotu číst a tvořit s dětmi v knihovně.

DĚKUJI.

Marta Skýpalová

FOTO_Statek_u_Pavelku_26._9._2019

„Líbilo se mi všechno. Ale nejvíc se mi líbilo, jak jsme čistili koně, jak jsme čistili boxy. A nebo jak jsme se tulili s Borůvkou a ještě bylo super, že jsme jezdili na koních. A pak jsme se podívali na býky. Viděli jsme krávy a házeli jsme jim rohlíky a chleba. Pak jsme se šli podívat na slepice, a když jsme tam byli se školkou, tak tam byla malá kuřátka, a když jsme tam byli teď, tak tam bylo kolem 300 slepic a na konci jsem si chovala koťátko.“          (Hanička Machalová)