I v letošním školním roce se se v Penzionu Lúka – Soláni Bzovém od 17. do 21.února 2020 uskutečnil pro žáky 7. ročníku lyžařský výcvikový kurz zaměřený na sjezdové lyžování.
Pondělí ráno, 12 žáků VII.třídy vyráží směr Velké Karlovice na lyžařský kurz. Doprovází je dvojice učitelů a jejich společným cílem je naučit se anebo se zdokonalit v lyžařských dovednostech. Počasí jim letos moc nepřeje. Tak málo sněhu nepamatují ani místní pamětníci. Proto jsme byli nuceni dojíždět do Velkých Karlovic na Kyčerku. Už počáteční úroveň je u velké části třídy solidní. Začátečníci se ale rychle zdokonalují, zanedlouho už nejde poznat, kdo v pondělí stál na lyžích úplně poprvé. Vše se obešlo bez úrazu či nemoci. Lyžování jsme bohužel nemohli završit závodem ve slalomu.
V pátek dopoledne jsme absolvovali vycházku do sedla Soláně, prohlédli jsme si zvonici s expozicí umění místních výtvarníků.
Žáci byli motivováni k pořádnosti a dochvilnosti. Každý den fungovala dvojice žáků jako služba. Celý týden probíhala soutěž pokojů, jejíž součástí bylo bodování úklidu. Vítězný pokoj obdržel odměnu.
Jsem přesvědčen, že náš pobyt na horách proběhl bez problémů a splnil v plné míře cíl – naučit se lyžovat nebo se v lyžování zdokonalit. Neméně důležité bylo utužení vzájemných vztahů, vedení žáků k samostatnosti a odpovědnosti. A konečně ani ozdravný pobyt v přírodě a příspěvek k tělesné kondici není zanedbatelný.
Libor Lízal

Fotografie na Rajče