Letošní, v pořadí již třetí jazykový poznávací pobyt v Anglii, se uskutečnil v týdnu od 28.4. (NE) do 4.5. (SO) v počtu 23 žáků: 10 žáků z 9. tř. a 13 žáků z 8. tř.
Doprovod tvořily učitelky: Marta Skýpalová a Hana Huťková. Novým dálkovým autobusem „Realitní a dopravní, s.r.o.“ jsme se v 10:15 hod. vydali směrem na Kutnou Horu, kde se k nám připojilo 28 žáků ze Zásmuk a Suchdola. Naše určená průvodkyně k nám přisedla v Brně – paní Saša – která koordinovala celý náš program, spojení s rodinami a průběžně nás seznamovala se zajímavými historickými fakty a také zvyklostmi a rozdíly v životě lidí této země. Státní hranice v Rozvadově jsme přejížděli kolem 18:00 hod. a čekalo nás několik set kilometrů přes Německo, Belgii do Francie. V Calais kolem 5. hodiny ranní proběhla pasová kontrola, přesedli jsme na trajekt, posunuli jsme hodinky o 1 hod zpět a po kanále La Manche jsme se přesunuli do Doweru, kde všichni fotili za pěkného ranního počasí bílé útesy. Poté jsme se po probdělé noci konečně dostali do našeho cílového města Brightonu. To bylo pondělí a celý den jsme strávili prohlídkou tohoto přímořského letoviska s pobřežím a molem „Brighton pier“, zastavili jsme se v královských zahradách exotického paláce „Royal Pavillion“ postaveného králem Jiřím IV. nazývaným „Bílý slon Anglie“ v indickém stylu. Tento den jsme byli ubytováni v náhradních rodinách, které se o nás další dny staraly a my měli šanci poznat, jak žijí běžní britští lidé.

Další dny měly program rozdělený na 2 části:
– dopoledne vyučování (celkem 9 hod.)
– odpoledne: různý program.
Úterý – výlet do Chichesteru: Katedrála (vystavěna již v roce 1108) a poté odjezd do muzea pod širým nebem (50 historických venkovních budov ze 13.-19. stol.)
Středa – návštěva filmového studia Warner Bross nedaleko Londýna, kde žáci zhlédli absolutně vše, co se týkalo natočení všech dílů Harryho Pottera.
Čtvrtek – ve škole se konalo slavnostní předávání diplomů a poté jsme se přesunuli do města Hastings, kde jsme se opět seznámili s jeho historií, navštívili jsme Blue Reef Aquarium a poté mořské útesy Beachy Head a Seven Sisters, což je součástí národního parku South Downs.
Pátek – celodenní pobyt v Londýně, zhlédnutí všech jeho významných památek, neušla nám ani velkolepá výměna straží. V 18:00 hod. jsme se unaveni, plni nezapomenutelných zážitků, vydali domů.

Závěrem chceme s pí. Skýpalovou pochválit naše žáky, že byli ukáznění, v rodinách se chovali slušně, navzájem se kontrolovali, v autobuse udržovali pořádek a respektovali a přijímali všechny odlišnosti této země. Dalé chci poděkovat vedení naší školy, že dávají možnost svým žákům otestovat si své jazykové znalosti. Poděkování patří také vedení obce
Halenkovice za zaplacení zájezdu (ubytování včetně celodenní stravy, výuka, přeprava přes kanál La Manche, komplexní pojištění, průvodce a doprava zahraničním autobusem – 10 390Kč).
Hana Huťková