V úterý 24. 9. 2019 dorazilo do Halenkovic opět Divadélko pro školy z Hradce Králové. Tentokrát pro nás zahráli celkem dvě představení.
Pro první až čtvrtou třídu představení Pohádky z našeho statku, pro pátý až devátý ročník si připravili vystoupení s názvem Divadelní učebnice aneb České divadlo 20. století.
První čtyři třídy zhlédly vyprávění ze života domácích zvířátek, ztvárněných maňáskovými loutkami v kombinaci s živými herci. Ve třech veselých příbězích, plných hereckých gagů, písniček a překvapení, bylo zakomponováno i mnoho poučných myšlenek, například o významu a smyslu chovu domácích zvířat, jak se k nim lidé mají chovat, dětem bylo vstřícně a s humorem podáno, že bez práce nejsou koláče a že lhát a podvádět se nevyplácí atd. Smyslem celého představení bylo vytvoření pozitivního vztahu k přírodě a všem živým tvorům, také k úctě k lidské práci.
Na žáky od páté třídy až po devátou čekal průřez divadelním světem 20. století. Vystoupení zahrnovalo soubor ukázek z několika divadelních her významných autorů. Představení, mapující období od vzniku samostatného Československa až po současnost, bylo prezentováno formou neobvyklé výukové hodiny v podání zkušené herecké dvojice, která svým humorným, hravým i poučným přístupem žáky vtáhla do dění na divadelních prknech. Prvorepublikovou atmosféru jsme si připomněli úryvkem ze hry „Don Juan & comp.“ z repertoáru Osvobozeného divadla. Tím jsme navázali na březnové představení Legenda V+W. Předválečnou dramatickou atmosféru vystihl dialog z divadelního zpracování románu Karla Čapka Válka s mloky. Nezapomenutelná byla ukázka tvorby pražského divadla Semafor, tedy kabaretní scénka J. Suchého a J. Šlitra. Sedmdesátá léta připomněl legendární muzikál brněnského divadla Husa na provázku „Balada pro Banditu“, ve kterém ztvárnila roli Eržiky žákyně osmého ročníku. Poslední stránka Divadelní učebnice obsahovala ukázku zcela svérázného humoru Divadla Járy Cimrmana ze hry „Vyšetřování ztráty třídní knihy“.

Mgr. Pavla Manová