6.února navštívili páťáci knihovnu v obci. Pavlínka Bieberlová pro ně zprostředkovala besedu o tom, jaké to je být nevidomý.

Přijely za námi ochotné a milé pracovnice z Knihovny Boženy Benešové z Napajedel a ty si připravily velmi zajímavé povídání i praktické ukázky ze života nevidomých. Děti si vyslechly krátký příběh, seznámily se s Braillovým písmem, zjistily, jaké knihy čtou nevidomí, co je to haptická kniha či jak vypadají hmatové obrázky pro nevidomé. Měly příležitost vyzkoušet si i speciální brýle, které simulují některé druhy očních vad a úplně nakonec si zahrály různé hry.

Tímto bychom chtěli moc poděkovat Pavlíně Bieberlové za ochotu zrealizovat tuto akci v knihovně. Obrovské díky patří samozřejmě také paní Radmile Viceníkové, vedoucí napajedelské knihovny, za její profesionální přístup a skvěle připravený program pro děti.

Odkaz na fotografie, které nám zajistila Pavlína Bieberlová, je zde:

https://www.rajce.idnes.cz/zshalenkovice2/album/knihy-pro-nevidome

Po návratu do školy se žáci v rámci českého jazyka zamysleli znovu nad celou akcí i nad tím, jak je důležité vážit si svého zdraví. Zkusili si napsat své jméno i příjmení pomocí „Braillova písma“. V rámci výtvarné výchovy se také pokusili vytvořit jednoduché hmatové obrázky, které by sloužily nevidomým dětem.

Na to, jak se jim to povedlo, se můžete podívat ve fotogalerii:

https://www.rajce.idnes.cz/zshalenkovice2/album/hmatove-knihy-5-tr

Marta Skýpalová