Beseda s nevidomou lektorkou a jejími psy

Dne 19. 10. 2022 k nám do školy zavítala milá návštěva. Na besedu přišla nevidomá lektorka a její pejsci. No, co Vám mám povídat …  Pes ve škole? Nebo vlastně, abych byla přesná, tři psi ve škole? … To je prostě atrakce 😊.

Žáci 3. a 4. třídy se na tuto návštěvu těšili.

• Seznámili se s lektorkou i s jejími pejsky.
  • Dozvěděli se základní pravidla soužití se psem (nehladit cizí psy, nesahat na psy za plotem, neutíkat před psem, nebrat mu misku se žrádlem a tak podobně).
  • Získali také základní informace o tom, jak probíhá výchova a výcvik vodicích psů.
  • Následovala ukázka spolupráce psa s nevidomým člověkem. Měli tak příležitost lépe pochopit každodenní život nevidomých lidí a získat informace o tom, jak se k nim chovat při běžném setkání.
  • Instruktorka dětem velmi ochotně odpovídala na dotazy, které se vztahovaly ke každodenním problémům, se kterými se musí každý nevidomý vypořádat.
  • Na závěr měli možnost se se všemi pejsky i volně projít po třídě, předat jim pamlsek, pomazlit se s nimi, zkusit jim házet míček a sledovat jejich poslušnost.
  • Někteří si dokonce vyzkoušeli (na chodbě školy i venku na chodníku), jaké to je, když je „vede“ tak úžasně vycvičený a zkušený pes 😊.

Mnohokráte děkujeme lektorce za návštěvu v naší škole. Beseda byla realizována ve spolupráci s „Centrem pro výcvik psů Alfa“. Cílem bylo mimo jiné i vytvářet u žáků respekt k odlišnostem, pochopení a toleranci vůči nevidomým, rozvíjet také schopnost empatie.

Marta Skýpalová

Na fotografie z akce se můžete podívat zde:

„Nejvíce se mi líbilo, jak jsem vodila Myšku. Vyzkoušeli jsme si chodit poslepu. Hráli jsme si s pejsky. Dozvěděla jsem se, že psi nesmí kakao.“  (Eliška Kašpárková)

„Ve středu 19. října nás navštívila nevidomá paní s pejsky. Paní měla tři pejsky, velkého, středního a nejmenšího. Pejsci se jmenovali Spike, Tobiáš a Myška. Bavilo mě házet Spikovi míček. Dozvěděla jsem se hodně nových věcí. Spike byl hodný, Myška byla hodně zlobivá a Tobi byl takový král. Ta paní se jmenovala Petra. Pak jsme dávali pejskům i granulky. Jak jsme šli s paní na zastávku, tak jsem si zkusila, jaké to je být nevidomá. Celá návštěva byla super.“ (Violka Vysloužilová)

„Spike byl hodně šikovný, házeli jsme mu míček. Toby byl jako král, nechtělo se mu běhat. A myška byla neřízená střela. Bylo mi líto té paní, protože byla slepá. Byli jsme je potom doprovodit na zastávku. A jak jsme odcházeli, tak jim utekl míček na cestu a já jsem pro něho zašla. Ten míček skoro zajelo auto. Máme i fotku. Já jsem na ní držela Tobiho.“

(Lilianka Chludová)