Legenda V+W

Prázdninový oddych sice vzal za své, ale první jarní pondělí přivítalo žáky pátého až devátého ročníku notnou dávkou smíchu, kterou nám přivezlo Divadélko pro školy z Hradce Králové. Připravili si pro nás představení nazvané Legenda V+W aneb Příběh Osvobozeného divadla. Ukázkami nejslavnějších her Voskovce a Wericha zpestřili učivo literatury, nejznámějšími písničkami pak obohatili hudební výchovu (osobnost Jaroslava Ježka), ale i dějepis, rozšířili znalosti fyziky a v neposlední řadě přidali všem divákům nejméně deset let života. Přibližně hodinovým představením nás provázeli dva skvělí herci tohoto Divadélka, kteří se vyrovnali mistrům humoru, jakými byli právě Voskovec a Werich. Žákům poutavým způsobem přiblížili tvorbu Osvobozeného divadla, ukázky z her zahrnovaly chronologicky seřazenou tvorbu Jiřího Voskovce s Janem Werichem od studentských let (Vest pocket revue) přes období romantických komedií (Golem) až po protifašisticky laděné hry (Nebe na zemi), a to včetně osobních a životních peripetií této dvojice. Skvěle zapojili žáky do svého vyprávění, Olaf našel na lovu svou blonďatou Gerdu z IX. třídy, slavné popravě kanónem neunikl ani jeden z vyhlášených halenkovických hříšníků, to aby náboj nepřišel nazmar. A ačkoli se jednalo o justiční omyl, toto představení se rozhodně nestalo omylem, ale naopak doufejme pro nás pravidelným zdrojem kulturního povědomí a dobré nálady.

Mgr. Pavla Manová